Historia

HISTORIA KKP

Klub Kulinarnego Podróżnika powstał w zimowe piątkowe popołudnie roku 2007 gdy okazało się że w Gminie Wieprz mieszka całkiem sporo ludzi uzależnionych od podróży. Pomysł który zainspirował organizatora pochodził od znajomej Lucyny, która po prelekcji podróżniczej w sąsiednim mieście Andrychowie, stwierdziła że my mieszkańcy Gminy Wieprz też możemy mieć taki klub.

Ponieważ jeden z organizator był wielkim smakoszem dobrego jedzenia, stworzono unikalną formułę klubu – KLUB KULINARNEGO PODRÓZNIKA czyli mieliśmy mówić nie tylko o podróżach ale także próbować egzotycznego jedzenia. Pomysł przyjął się, a na spotkania zaczęły przychodzić dziesiątki ludzi.

Rekordem była prelekcja o Mount Everest i Grenlandii gdy na spotkanie przybyło 130 osób. Z biegiem czasu zmodyfikowano salę spotkań klubu by pomieściła większą ilość uczestników.Na ścianie pomieszczenia rozklejono olbrzymią mapę świata, która została zaznaczona małymi karteczkami – oznaczeniami poszczególnych prelekcji. Obecnie mapa zapełniła się datami prelekcji z ponad 120 miejsc na świecie, od Nowej Zelandii przez Sri Lankęaż  po Grenlandię, od Chile przez  Etiopię aż po Hawaje.

IDEA

Głównym pomysłem powstania klubu była aktywizacja społeczna i kulturalna lokalnej społeczności. W ramach realizowanego projektu unijnego EQUAL na terenie gminy, wiele osób zainteresowało się III sektorem i działalnością w organizacjach pozarządowych. W wypadku Gminy Wieprz było to Stowarzyszenie Pomocy Bezrobotnym i Ich Rodzinom „Nadzieja”, które w swoim statucie także zakładało działania kulturalno – oświatowe pośród lokalnej społeczności. Stowarzyszenie do którego należą wszyscy organizatorzy, udostępnia swoje pomieszczenie, naczynia, rzutnik, komputer a nawet ekspres do kawy na potrzeby klubu.

Przy przekazywaniu wiedzy o świecie poprzez pryzmat podróży można sporo nauczyć się. Metody stosowane w klubie wiążą się z techniką „nonformal learning” co oznacza nieformalne metody nauczania. Obecnie dużą część młodzieży jest znudzona czy wręcz uczulona na podręcznikowe metody nauczania. Dzięki atrakcyjnej formie prelekcji, organizatorom udaje się przekazać klubowiczom wiele wiedzy o świecie.

KTO, GDZIE, KIEDY

Woluntariusze prelegenci wykonują swoje prelekcje za darmo. Za ich poświęcenie otrzymują gromkie brawa, dodatkową porcję jedzenia 🙂 a także firmową koszulkę klubu z oryginalnym logiem: globusem wraz ze sztućcami lub inną grafiką, którą staramy się zmieniać co pewien czas 🙂

Klubowicze spotykają się na co miesięcznych spotkaniach organizowanych zwykle o godzinie 19:00 w drugi piątek miesiąca. Zdarzają się wyjątki organizowania spotkań w innych terminach. Siedzibą klubu kiedyś był dawny budynek ośrodku zdrowia, obecnie spotkania klubu odbywają się w budynku GBP (dawna “agronomówka”). Szczegółowy plan dojazdu można znaleźć w sekcji Dojazd.
Kontakt z organizatorem: Gminny Ośrodek Kultury w Wieprzu, Seweryn Gałysz 33-8755216

SPONSORZY

W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć partnera który systematycznym wkładem finansowym zagwarantuje ciągłość funkcjonowania klubu. W przypadku KKP mamy renomowane instytucje, na których czele stoją ludzie  widzący sens inwestowania w rozwój społeczny i kulturalny naszej małej społeczności.

Największe wsparcie uzyskaliśmy od naszego pierwszego i stałego sponsora Banku Spółdzielczego w Andrychowie. Pani Prezes Małgorzata Matusiak od początku była zainteresowana pomocą w organizowaniu lokalnych projektów, a wsparcie finansowe okazało się niezbędne dla działalności klubu.

Dzięki sponsorom, nasza społeczność ma niezwykle ciekawe prelekcje z najbardziej odległych miejsc świata. Dziękujemy za wasz wkład!

PRELEGENCI

Prelegenci to niezwykli ludzie którzy receptę na życie znaleźli w podróżach. Za prelekcje nie pobierają opłat a przyjeżdżają do nas z Warszawy, Katowic, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, słowem całej Polski.Cieszymy się, że są oni z nami i z chęcią dzielą się pięknymi zdjęciami, historiami i swoim doświadczeniem.
Dziękujemy wam!

ZAKRES ODDZIAŁYWANIA

Grupa uczestników spotkań klub mieści się w przedziale 0,3 lata (najmłodszy uczestnik klubu, który na szczęście zachowywał się godnie czyli bardzo cicho) do około 90 lat (starsze osoby krępują się przed dokładnym podawaniem dat urodzenia – zresztą to i tak przecież bez różnicy🙂 )

Na spotkania przeciętnie przychodzi około 50-60 osób w tym około 35 osób z młodzieży szkolnej. Pomysł klubu okazał się tak interesujący, że obecnie działamy już ponad 10 lat. Co więcej organizatorzy i prelegenci są przekonani, że idea nieformalnych metod nauczania i zainteresowanie młodzieży spotkaniami jest bezcenną formą oddziaływania i kształcenia ich w świecie wypełnionym telenowelami, grami komputerowymi i portalami społecznościowymi.

Mamy nadzieję że idea klubu stanie się inicjatywą ogólnokrajową. Wszędzie przecież można znaleźć podróżników, którzy chcą zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i sponsorów, którzy pomogą zrealizować marzenie. Zasada „Podróże kształcą” zawsze pozostanie aktualna. Pośród uczestników klubu zauważono zwiększone zainteresowanie czytelnictwem książek podróżniczych, geograficznych i historycznych wypożyczanych w lokalnej bibliotece.

Także w lokalnych szkołach wzrosło zainteresowanie geografią, historią, językami obcymi. Inną interesującą interakcją jest przyswojenie sobie zasad zdrowego odżywiania się. Nowe nieznane dotychczas rośliny i przyprawy na trwałe zagościły w lokalnych jadłospisach niektórych uczestników prelekcji. Bakłażany, seler naciowy, kolendra i nowe przyprawy jak, masala, kmin rzymski, sos wasabi czy vegimite to już nie egzotyczne nazwy z końca świata a smaczne produkty do jedzenia.

Seweryn Gałysz założyciel KKP