Monthly Archives: September 2009

KKP :)

KKP FLORYDA

Sierpniowe spotkanie KKP w Wieprzu dotyczyło Florydy – czyli Słonecznego Stanu leżącego na południowym wschodzie USA. Jest tam naprawdę bardzo wiele atrakcji turystycznych. Liczne muzea, parki narodowe i ciepły klimat działają jak magnes na turystów. Nie sposób się tam nudzić.

Najsłynniejszy w stanie jest chyba park rozrywki Disney Word, gdzie spotkać można Myszkę Miki i jej przyjaciół. Znajduje się tam również ośrodek kosmiczny Kennedy Space Center i oczywiście słynne Miami Beach, które ma czym zaskoczyć. Mówiąc o największych ośrodkach rozrywki Florydy, nie można pominąć najszybszej i najdłuższej kolejki górskiej Roallercoaster KUMBA!!

Nie samą zabawą człowiek żyje, dlatego też nasz prelegent postanowił odwiedzić Park Narodowy Everglades, w którym mógł spojrzeć aligatorom prosto w oczy i zanurzyć się po kostki w błotku. Pierwszy raz od początku istnienia klubu na zdjęciach pojawił się kamper, którym pan Seweryn wraz z rodziną podróżował po tym Słonecznym Stanie.

Warto jeszcze wspomnieć, że 1/3 zbiorów pomarańczy przypada na Stany Zjednoczone, a dokładniej na Kalifornię i właśnie Florydę. Na spotkaniu nie kosztowaliśmy jednak pomarańczy, a guacamole z kurczakiem.

Floryda zachwyca swym przepychem i atrakcjami tak bardzo, że chciałoby się tam pozostać, lecz niestety, trzeba wracać. Pocieszeniem może być tylko wizja kolejnego spotkania Klubu Kulinarnego Podróżnika.

Pamela Gurdek

KKP w Portugalii

Portugalia – najdalej wysunięty na zachód kraj Europy – znany jest szczególnie dzięki dwóm panom – Vasco da Gama i Cristiano Ronaldo. Warto skupić się na tym pierwszym, jako że teksty o portugalskim piłkarzu Ronaldo królują w każdym brukowcu. Mianowicie Vasco da Gama jest symbolem minionej epoki wielkiej świetności Portugalii, kiedy była ona w gronie kilku najbogatszych państw świata, jej żeglarze dokonywali wciąż nowych odkryć, a handel przysparzał ogromnych zysków.

Teraz ten kraj żyjący piłką nożną i winem, utrzymuje się między innymi z połowów dorsza, którego mieliśmy okazję spróbować oraz wyrobu wina Porto i najznakomitszych korków do wina na całym świecie.

Prelegent, pan Marcin Gajek, „oprowadził” nas po tych atrakcjach znakomicie i pewnie zaraził kilka osób swoją pasją do tego kraju i tamtejszego ostrego jedzenia.

Iwo Gurdek

DZIĘKUJEMY SPONSOROWI – BANKOWI SPÓŁDZIELCZEMU Z ANDRYCHOWA ZA KONTYNUOWANIE FINANSOWEGO WSPIERANIA KLUBU KULINARNEGO PODRÓŻNIKA ORAZ ZA 2 „PRZEWODNIKI PO BESKIDACH”, KTÓRE ZOSTAŁY PRZEKAZANE UCZESTNIKOM KLUBU W TRAKCIE OSTATNIEGO QUIZU.

KKP Nidek

24 września 2009 roku w Wiejskim Domu Kultury w Nidku odbyło się spotkanie Klubu Seniora. W trakcie imprezy przedstawiono uczestnikom prezentację dotyczącą dalekiego, choć europejskiego kraju – Islandii. Można było spróbować suszonego dorsza, kanapek na ciepło z tuńczykiem, a także wygrać nagrody w mini – quizie po prelekcji. W przyszłym miesiącu planuje się zaprosić nowego prelegenta, który opowie o innym niezwykłym miejscu świata.

SG