Monthly Archives: May 2014

KKP Sahara

KKP zaprasza na spotkanie 13.06.2014 o godzinie 19:00 na spotkanie pt. SAHARA. Prelegentem będzie Alan Mazur nie tylko podróżnik ale także kolekcjoner meteorytów. Właśnie zbieracze meteorów najbardziej upodobali sobie pustynie świata do poszukiwania tych niezwykłych kawałków metalu z kosmosu. Na piasku łatwo je znaleźć. Skład pierwiastkowy tych niezwykłych kamyków jest wyjątkowy. Wiele z nich zawiera minerały bardzo rzadkie czy wręcz niewystępujące na ziemi. Alan o tym wszystkim opowie i pokaże kilka ze swoich kosmicznych znalezisk. Do jedzenia przygotujemy cytrynowy kuskus z cukinią, miętą i serem feta. Zapraszamy do nowej siedziby KKP w Wieprzu 219 nad biblioteką obok budynku Gminy i GOK.

 

 

Pragniemy również podziękować naszemu głównemu sponsorowi:

LOGO_-_poziomo_-_kolorystyka_BPS_

Tunezyjski makaron z kurczakiem

Składniki:

• duża pierś z kurczaka
• 1 opakowanie Fix Kurczak w aksamitnym sosie orzeszkowym Knorr
• 1 opakowanie makaronu rurki (500 g)
• 1 pomidor
• 1 łyżeczka ostrej papryki
• 200 ml. kwaśnej śmietany
• 100 g płatków migdałowych
• 1/2 pęczka świeżej kolendry
• 1/2 pęczka świeżej mięty
• 15 ml – oliwy z oliwek

Przygotowanie:

  1. Pokrój pierś z kurczaka w kostkę. Ugotuj makaron al dente
  2. Na dużej patelni smaż na rozgrzanej patelni kurczaka na złociście
  3. Pokrój pomidor w kostkę i wymieszaj go z pastą paprykową, po czym dodaj do kurczaka i smaż przez 2 minuty.
  4. Dodaj kwaśną śmietanę i fix, jeśli sos będzie zbyt gęsty dodaj łyżkę gorącej wody
  5. Dodaj makaron i pozostaw na wolnym ogniu na 10 min.
  6. Dodaj podsmażone płatki migdałowe, liścia mięty i kolendry
  7. Wymieszaj

KKP Tunezja

KKP Zaprasza na majowe spotkanie o Tunezji. O tym arabskim kraju opowie Barbara Kazior (9.05.2014 godzina 19:00) która realizowała tam projekt swojej organizacji pozarządowej – Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych patrz: www.mila.org.pl

Barbara zajmuje się działaniami na rzecz kultywowania lokalnych tradycji tych regionalnych i tych egzotycznych jak w Afryce. Jej pomysły są nowatorskie i atrakcyjne. Odbiega swoimi działaniami od zakurzonych eksponatów za szybą na korzyść unikalnych doświadczeń które nie tylko przyciągają uwagę ale i inspirują. Takie nowe formy poznania opierają się także na walorach przyrodniczych i kulturowych oraz aktywności i współodpowiedzialności ich mieszkańców.

Wracając do Tunezji. Kraj jest jednym z najbardziej cywilizowanych w świecie arabskim. Posiada wielką spuściznę historyczną w postaci antycznej Kartaginy – śmiertelnego wroga Rzymu z zamierzchłych czasów. Tunezja stała się także polem boju w okresie II Wojny Światowej. „Odkryta” turystycznie przez masową turystykę, pozostaje atrakcyjnym miejscem wyjazdów wczasowych.